Jūs esat veltījis neskaitāmas stundas, lai uzrakstītu pārdomātu un labi strukturētu rakstu, nemaz nerunājot par piemērotu vārdu izvēli. Kad ķeraties klāt kļūdu labošanai, esat pilnīgi pārliecināts, ka kļūdu tekstā nav, un raksts sasniegs cilvēku sirdis, taču, publicējot rakstu, cilvēki nevis izsaka atzinīgus vārdus, bet gan aizrāda par gramatikas kļūdām katrā trešajā teikumā. Atpazīstat sevi šajā situācijā? Lasiet tālāk un uzziniet, kādēļ paša veidotā tekstā grūti pamanīt kļūdas un kā to izmainīt!
Psihologs un kognitīvo zinātņu lektors dr. Toms Stafords[1] ir pārliecināts, ka teksta rakstīšanas laikā mūsu smadzenes patiesībā pilda ļoti augsta līmeņa uzdevumu – tās nodod vēstījumu. Šī procesa laikā mūsu smadzenes vienkāršo un vispārina dažādas teksta sastāvdaļas. Kad rakstām, smadzenes piešķir lielāku nozīmi ideju pārnešanai, apvienojot teikumus, taču nekoncentrējas uz burtu pārvēršanu vārdos un vārdus – teikumos, kas bieži rezultējas ar kļūdainu tekstu.
Interesanti ir tas, ka šo tekstu mēs pārlasām neskaitāmas reizes, taču kļūdas nepamanām. Tas notiek tādēļ, ka paša radītu tekstu smadzenes uztver kā vizuālu veselumu, nevis kā atsevišķas teikuma daļas, kas neļauj pamanīt sīkas detaļas, piemēram, vārdu pareizrakstību vai komatu kļūdas.
Tātad, lai arī cik izglītots nebūtu cilvēks, kļūdu pieļaušana tekstā patiesībā ir norma. Šis process notiek dabiski, jo mūsu smadzenes teksta veidošanas brīdī darbojas ar palielinātu intensitāti un pilda ārkārtīgi svarīgu uzdevumu – novienkāršo sarežģīto. Taču kā izvairīties no kļūdu pieļaušanas? Vai ir kāds veids, kā iemācīties kļūdas nepieļaut?
Labākais risinājums ir pabeigto tekstu iedot pārlasīt kādam, kurš ar to nav iepriekš saskāries, taču, ja tas nav iespējams, tad nelasīt to veselu diennakti un vēlāk ar svaigu skatu rediģēt kļūdas. Galvenais šajā uzdevumā ir fokusēties uz teikuma struktūru un detaļām. Ja uztraucaties par gramatikas kļūdām, pamēģiniet tekstu lasīt no otra gala. Tas palīdzēs atrast nepareizi uzrakstītus vārdus, jo smadzenes vairs neatpazīst teksta nozīmi un pievērš uzmanību detaļām. Ja tekstu jāiesniedz uzreiz un gaidīt nav laika, izmantojiet kādu no korektūras un rediģēšanas pakalpojumiem, kas notiek ātri un par salīdzinoši zemu cenu. Daži teksta veidotāji iesaka interesantu paņēmienu – viņi uzrakstīto tekstu pārformatē uz īpaši sarežģītu fontu, lai lasot būtu jāfokusējas tikai uz konkrēto vārdu, un būtu grūtāk paredzēt, kāds vārds sekos pēc tam, kas tādējādi ļauj smadzenēm uztvert pieļautās kļūdas. Tekstu var lasīt arī skaļi, kas ļaus kļūdas sadzirdēt.
Ceram, ka šis raksts deva nelielu ieskatu par to, kādēļ pieļaujam kļūdas, un šie padomi noderēs skaistu un pareizu tekstu veidošanā nākotnē!