Jaunumi

Kā mīl citas tautas

10.02.2020
Kā-mīl-citas-tautas

 

Latviešu valodā varam mīļas jūtas nosaukt par patikšanu, mīlestību, arī iekāri. Tas, kā savā valodā atzīstamies mīlestībā, pasaka daudz ko par mums un mūsu kultūru, kā arī par to, kā mīlam.

 

Mīlestība, šķiet, nav tik viegli definējams jēdziens. Taču latviešu valodas vārdnīcā mīlestība ir definēta šādi: “Intīmas, dziļas un noturīgas pozitīvas jūtas pret citu cilvēku, kas ietver gan kaislīgu seksualitāti, gan platonisku maigumu, vecāku nesavtīgo ziedošanos bērnu labā vai arī uz izņēmuma stāvokli vērstu pievēršanos pieaugušam partnerim[1]

 

Kā mīl citās valodās?

 

  • Grieķu valodā ir dažādas mīlestības formas, un katrai ir cits vārds. Έρωτας(erotas) – šo vārdu lieto romantiskas mīlestības apzīmēšanai. Aγάπη (agape) – sengrieķu valodā šādi sauca reliģisku mīlestību, taču mūsdienās ar to pauž mīlestību arī savai ģimenei. Φιλία (philia) – raksturo mīlestību pret draugiem, ģimeni vai saviem vaļaspriekiem. Piemēram, frankofils, kas atvasināts no šī vārda, ir franču kultūras cienītājs. Στοργή (storgé) – ar šo vārdu raksturo mīlestību, ko jūt vecāki pret bērniem un otrādi. Mūsdienu grieķu valodā šo vārdu izmanto reti.
  • Japāņu valoda ir ļoti niansēta. Mīlestībai japāņi ir devuši divus nosaukumus, taču to izmantošana atkarīga no dažādiem kultūras faktoriem. (ai) –, ņemot vērā kontekstu, var izmantot gan draudzīgu, gan ģimenisku jūtu aprakstīšanai, gan runājot par vaļaspriekiem. To izmanto savienojumā ar citiem vārdiem, piemēram, 愛犬家 (aikenka; suņu mīļotājs). (koi) – ar šo vārdu nosauc romantisku, fizisku mīlestību, dažos kontekstos ar to apraksta arī mīlestību, kas ir savtīga. Apvienojot koi ar bito, rodas jauns vārds – 恋人 (koibito; draugs, draudzene).
  • Spāņu valodā savukārt ir viens lietvārds mīlestībai (amor), taču vairāki darbības vārdi ar nozīmi ‘mīlēt’. Querer – nozīmē mīlēt romantisku partneri, draugus, ģimeni. Tam ir arī otra nozīme ‘gribēt’, ko var lietot dažādos kontekstos. Amar – daudz spēcīgāks vārds, kuru lieto tikai romantisku jūtu apzīmēšanai. Encantar – tas nozīmē, ka kaut kas ļoti patīk, piemēram, kāda nodarbošanās. Me encanta estudiar español ‘Man patīk mācīties spāņu valodu’.
  • Angļu valodā vārds love ‘mīlēt, mīlestība’ var izteikt ļoti daudz ko. Angliski runājošie mīl gan savu otro pusīti, gan savus hobijus, ēdienus un nedēļas dienas. I love my wife. I love learning languages. I love Fridays.

 

Par laimi – mīlestību varam paust ne vien vārdiski, bet izrādīt to arī neverbāli – ar žestiem, pieskārieniem, balss toni. Šī valoda ir unikāla, un dažādās valstīs to runā gana līdzīgi.

 

Lai mīļuma pilni februāra mīlestības svētki!

 

Sagatavoja: Alise Apsīte, Tulkot.lv klientu attiecību vadītāja ar humanitāro zinātņu bakalaura grādu filoloģijā.

 

 

[1] Latviešu literārās valodas vārdnīca. 1.–8. Rīga, Zinātne, 1972.–1996.