Jaunumi

Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja

04.11.2021

Rakstniekiem, dzejniekiem, dramaturgiem, tulkotājiem un citām rakstošām personībām reizēm nav nemaz tik viegli atrast brīvu mirkli un klusumu, lai radītu savus darbus netraucēti. Daudziem tas ir tāds mazais lielais sapnis – no rīta pamosties un būt kopā tikai ar savu tekstu. Tā patiesi, līdz kaulam. Bet ko darīt, ja nav lauku mājas vai vasarnīcas, kur aizbēgt no visiem un ierīkot radošo celli?

 

Tepat, Baltijas jūras krastā, jau kopš 2006. gada Ventspilī ir mūsdienīga rezidence radošajām personībām no visa pasaules – Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja. Mājas galvenā saimniece ir literatūrzinātniece Andra Konste, bet dvēsele – runcis Vatsons.

 

Ideja izveidot šādu vietu Latvijā pieder rakstniecei Norai Ikstenai. Viņa teikusi: “Rakstnieki un tulkotāji bieži mēdz apgalvot, ka viņu īstās mājas ir valoda. Lai kādās mēlēs viņi runātu un radītu, lai kur dzīvotu, lai kur ceļotu, patiesi, vienīgās viņu īstās mājas ir valoda.”[1]

 

Ēka, kurā viesus uzņem Rakstnieku un tulkotāju māja, ir celta 18. gadsimtā. Tā atrodas Ventspils kultūrvēsturiskajā centrā. Sākotnēji tā celta kā dzīvojamā māja, bet 1850. gadā te ierīkots pilsētas rātsnams. 2006. gadā ēka tika rekonstruēta un pielāgota radošajam darbam un literārajām aktivitātēm ar septiņām rezidentu individuālajām telpām, virtuvi, autostāvvietu, nelielu dārzu, atpūtas telpām un bibliotēku, kurā cita starpā var apskatīt tieši Rakstnieku un tulkotāju mājā tapušos literāros darbus.

 

Lai kļūtu par rezidentu, ir jāpiesakās, un rakstnieki un tulkotāji no visas pasaules to ļoti labprāt dara. Tā nav tikai iespēja rakstīt vai tulkot četru nedēļu garumā, bet arī satikties ar radošajām personībām no Latvijas, Baltijas valstīm, Eiropas un pārējās pasaules, kā arī iesaistīties dažādos sadarbības projektos – festivālos, semināros, meistarklasēs utt.

 

Šādas rakstnieku un tulkotāju radošās mājas ir visā pasaulē.

Piemēram, Gotlandē – Visbijas māja, Amerikā – Lediga māja, Šveicē – Casa Pantrovà, Igaunijā – Kesmu māja un citas. Tiesa gan, iespēja viesoties šādās rezidencēs reizēm jāgaida pāris gadu.

 

Rezidenču uzdevums ir ne tikai atbalstīt un veicināt katra autora individuālo radošo izaugsmi un jaunu darbu tapšanu, bet arī attīstīt atbalstošu kultūrvidi arī Latvijas reģionos, veicināt literatūras attīstību un sekmēt tās iekļaušanos pasaules kontekstā.

 

Runā, ka šā nama radošā aura esot manāma jau pa gabalu. Ja esi Ventspilī, sameklē to un pārliecinies pats.

 

Papildu informāciju par Starptautisko rakstnieku un tulkotāju māju meklē: https://www.ventspilshouse.lv/lv.

 

[1] https://www.ventspilshouse.lv/lv