Jaunumi

Mācīsimies latgaliešu valodu!

30.01.2020

Vai varat uzminēt, kādā valodā un ko nozīmē vārds puorviersšona?

Pateiksim priekšā, tas ir latgaliski un nozīmē tulkošana.

 

Latgaliešu valoda ir vēsturisks latviešu valodas paveids, kas ir attīstījies līdz ar latviešu literāro valodu. Ikdienā latgaliski sarunājas 8,8% Latvijas iedzīvotāju.[1]Tas ir gana nozīmīgs skaitlis, lai būtu vērts arī latgaliski nerunājošajiem uzzināt vairāk par šo valodu.

 

Ir vārdi, kurus pavisam labi var saprast un nojaust, ko tas varētu nozīmēt. Piemēram, latviešus latgalieši sauc par baļtīšiem, skan gandrīz kā baltieši.
Taču, vai varat uzminēt, ka lizeika latgaliešiem ir karote?

  • Išbuons – liela krūze
  • Sipisnīks – biezpiens
  • Gradusnīks – termometrs
  • Ručnīks – dvielis
  • Čapasls – cilvēks, kurš jokojas, smejas, uzjautrina citus
  • Radzams – redzams
  • Vīns – viens
  • Tuorps – čūska
  • Mierkačs – pērtiķis

 

Latgaliešu valodai ir vairākas izloksnes, tātad dažādās Latgales vietās varam dzirdēt atšķirīgu valodu, un ir apvidvārdi, kurus lieto tikai konkrētā apvidū. Tāpat arī pastāv divu veidu rakstība, tāpēc tika izveidota īpaša latgaliešu rakstu valodas apakškomisija, kas izstrādāja vienotas rakstu valodas noteikumus.[2]
Latgaliešu valodas aizsardzība ir noteikta Valsts valodas likumā, kurā ir teikts, ka valstij ir jānodrošina tās saglabāšana, aizsardzība un attīstība.[3] Ir svarīgi to ņemt vērā, jo latgaliešu valoda ir nozīmīga latviešu kultūrmantojuma daļa.

 

Gribējām noskaidrot, kā likums darbojas praksē, tāpēc konsultējāmies ar Valsts valodas centru. Noskaidrojām, ka latviešu valodas literārā forma un latgaliešu rakstu valoda tomēr nav pilnībā vienlīdzīgas, un oficiālām iestādēm visā Latvijā nav pienākuma pieņemt dokumentus latgaliski. Oficiālā saziņā jāievēro juridiska precizitāte, tāpēc jāizmanto īpašs valodas stils un jāievēro termini. Taču vēsturiskajā Latgales reģionā būtu pieļaujams, ka oficiālā saziņā iedzīvotāji izmanto latgaliešu valodu.

 

Latgaliešu valodu šobrīd var apgūt Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā un Daugavpils Universitātē, kā arī fakultatīvi dažās Latgales skolās.
Ir mūziķi, kuri dzied latgaliski, tāpat arī interneta vietnes, kurās viss ir latgaliski. Piemēram, Latgalīšu kulturys ziņu portals (Latgaliešu kultūras ziņu portāls) https://www.lakuga.lv/.

Latvijas radio 1 var klausīties raidījumu Kolnasāta latgaliešu valodā.
Biedrība Latgaliešu valodas centrs ir publiskojusi interneta vārdnīcu, kurā var iztulkot vārdus no latviešu valodas latgaliešu valodā. Tā ir pieejama vietnē http://vuordineica.lv/.

 

Priecājamies, ka no 17. janvāra Latvijas kinoteātros sāk rādīt filmu Piļsāta pi upis (Pilsēta pie upes), kuras pamatvaloda ir latgaliešu valoda, un ir pieejami subtitri latviešu valodā. Iesakām noskatīties un uzlabot savas latgaliešu valodas zināšanas!

 

Sagatavoja: Alise Apsīte, Tulkot.lv klientu attiecību vadītāja ar humanitāro zinātņu bakalaura grādu filoloģijā.

 

[1] Nacionālās enciklopēdijas šķirklis par latgaliešu valodu atrodams šeit.

[2] Vairāk par komisiju lasiet šeit. 

[3] Valsts valodas likums lasāms šeit.