Kā mācīties valodas. Astoņi poliglotu padomi
03.06.2020
Intervijā ar Latviešu valodas aģentūras metodiķi Ēriku Pičukāni uzzinājām interesantus faktus par marokāni, kurš ir poliglots un prot piecas valodas, tāpēc latviešu valodu labā līmenī iemācījās vien trijos mēnešos. Vēlējāmies papētīt vairāk: kas ir poligloti, kā par tādu var kļūt un kā iedarbīgi apgūt valodu? Par to lasiet rakstā!
Poligloti Latvijā
Pēc definīcijas poliglots ir cilvēks, kurš prot vairākas valodas. Interneta resursos atšķiras viedoklis par skaitu – citur tās ir trīs, citur min vismaz četras valodas. Daži par poliglotu uzskata cilvēku, kurš saprot vairākas valodas, taču citi ‒ tādu, kurš labi pārvalda un prot sarunāties šajās valodās.
Valodas var būt apgūtas gan pašmācības ceļā, gan citos veidos – kursos, mācībās, skolā. Latvijā ir zināmi vairāki poligloti, nereti tie ir valodnieki, tulkotāji, piemēram, Elvis Krumholcs, kurš brīvi pārvalda piecas valodas (latviešu, krievu, angļu, franču, poļu), taču vēl 12 valodās spēj saprasties un brīvi lasīt.[1] Arī atzītais tulkotājs Dens Dimiņš ir poliglots. Viņš tulko no holandiešu, franču, islandiešu, grieķu, itāļu un bulgāru valodas, taču sarunāties var kopumā desmit valodās.[2]
Poliglotu padomi: kā veiksmīgi apgūt valodu
Kurš gan spēj vislabāk dot padomus, kā mācīties valodu, ja ne cilvēki, kuri ir apguvuši daudzas valodas? Apkopojām pasaules poliglotu ieteikumus mācīšanās veiksmīgai norisei.
- Nav jācenšas saprast visu, nezināmos vārdus var uzminēt pēc konteksta, tie, kas ir sastopami bieži, bet nevar uzminēt, ir jāskatās vārdnīcā.
- Valoda ir jālieto, nevajag baidīties no kļūdīšanās vai no tā, ka var izklausīties smieklīgi. No kļūdām var mācīties, un tās ir noderīgas.
- Regulāra, nepārtraukta mācīšanās ir galvenais noteikums valodas apguvē. Būs grūti, var zaudēt motivāciju, taču galvenais tādos brīžos ir nepārtraukt mācības. Svarīgi ir kaut ko atkārtot ik dienu un veltīt tam ilgāku laiku. Veltīt valodai piecas minūtes dienā ir tas pats kā vienu reizi veikt atspiešanās vingrinājumu.
- Jāmācās frāzes, kuras lietosiet arī dzīvē. Piemēram, kāpēc mācīties frāzi “Man, lūdzu, vienu kafijas tasi”, ja īstenībā kafiju nemaz nedzerat? Drīzāk varēsiet sākt runāt, ja iemācīsieties frāzes, ko varēsiet lietot dzīvē.
- Ir lieliski, ka varat padzīvot valstī, kurā runā attiecīgajā valodā, tādā veidā to iemācīsieties daudz ātrāk. Taču diezin vai realitātē daudziem šāda iespēja radīsies. Tāpēc lasiet rakstus un vārdnīcas, klausieties radio, skatieties televīziju, runājiet valodā, kuru mācāties, līdzko ir tāda izdevība.
- Definējiet savu motivāciju mācīties valodu: kāpēc to vēlaties, kā tas jums palīdzēs un kādas priekšrocības gūsiet.
- Iztēlojieties iedomātas sarunas pa ceļam uz darbu, automobilī, pusdienu pārtraukumā – jebkurā brīdī. Tā ir iespēja praktiski lietot jaunapgūtos vārdus.
- Izbaudiet mācīšanās procesu! Ja apnīk darbības vārdu konjugācijas, ņemiet rokā vārdnīcu. Apnīk tā ‒ sarakstieties ar kādu šajā valodā tiešsaistē. Ir daudz veidu, kā mācīties. Izvēlieties interesantāko un lietojiet![3]
Ceram, šie padomi noderēs, apgūstot valodas. Lai izdodas!
Sagatavoja: Alise Apsīte, Tulkot.lv klientu attiecību vadītāja ar humanitāro zinātņu bakalaura grādu filoloģijā.
[1] Lasiet interviju ar E. Krumholcu šeit.
[2] Lasiet interviju ar D. Dimiņu šeit.
[3] Vēl vairāk poliglotu padomu ir pieejams šeit.