Jaunumi

5 soļi pretim savam blogam

07.04.2021

Ja esat kādreiz domājuši – man ļoti kādreiz gribētos rakstīt savu blogu – šis būtu labs laiks, kad to sākt! Mājsēde un daudzie ierobežojumi noteikti ļauj atrast laiku tādam vaļaspriekam kā rakstīšanai, kura ir gan ļoti pozitīvs process, gan pašterapijas metode, ko cilvēki neapzināti jau izmantojuši gadu simtiem. Tāpēc bloga rakstīšanu var, piemēram, palīdzēt efektīvi cīnieties ar stresu, uzlabot miegu, mazināt nomāktību, samazināt depresīvu noskaņu, risināt “uz papīra” dažādas ar attiecībām saistītas grūtības, emocionāli un garīgi uzmundrināt, pacelt pašvērtējumu un pašapziņu. Turklāt rakstīt var ikviens, jebkur un tik bieži, cik vien vēlas – arī tikai sev kā dienasgrāmatu vai pilnīgi pretēji – veidot savu blogu ar plašu lasītāju loku.

 

Runājot par vārdiem blogs un blogot, tie latviešu valodā ir ienākuši kā sarunvalodas vārdi no angļu valodas blog un blogging. Kā oficiāls latviešu valodas analogs vārdam blogs no 2007. gada Valsts valodas centra izstrādātajos informācijas un komunikācijas tehnoloģiju terminos ir apstiprināts vārds “emuārs”, bet blogošana – “emuāru rakstīšana”.

Tāpēc, lai uzsākto blogot jeb rakstīt emuāru, iesakām pārdomāt turpmākos soļus.

1. solis. Izvēlēties, par ko būs jūsu blogs

Pirms ķeraties klāt pie bloga rakstīšanas, ir jāsaprot, par ko tas būs, un jāizvērtē, kādam lasītāju lokam tas būs paredzēts. Ņemot vērā, ka mūsdienās visapkārt ir daudz informācijas, vislabāk būtu izvēlēties kādu brīvu nišu un rakstīt par lietām, kas jums interesē visvairāk. Tēmas pārzināšana un degsme rakstīšanā ir atslēgas uz plašu auditoriju, kur līdzīgi domājoši jūs sadzirdēs un noteikti lasīs.

2. solis. Ļaujiet virsrakstam pamanīt sevi

Virsrakstiem ir liela nozīme – ja izvēlētais virsraksts neuzrunās lasītājus, pastāv liela iespēja, ka bloga ierakstu nelasīs vispār. Daži ieteikumi veiksmīgam virsrakstam:

  • efektīvi ir veidot virsrakstus jautājuma formā;

Cik labi tu proti latviskot anglicismus?

Vai zini šo latviešu valodas vecvārdu nozīmi?

  • lietojiet ne tikai pozitīvo, bet arī negatīvo informāciju (piemēram, dažkārt tādi vārdi kā “sliktākais”, “izvairies”, “nepieļaut” iedarbojas daudz efektīvāk nekā “labākais”, “ieteiktākais” u. c.)

Izplatītākās valodas kļūdas un kā tās nepieļaut

  • izmantojiet virsrakstos skaitļus, jo cilvēkiem patīk konkrētība;

9 neparasti fakti par tulkošanu

5  valodas padomi, kas noderēs ikdienā

  • nesāciet virsrakstā katru vārdu ar lielo burtu, šāda latviešu gramatikas norma attiecas vienīgi un laikrakstu vai žurnālu nosaukumiem.

Nepareizi: Surdotulkošana – Tilts, Kas Savieno Divas Pasaules

Pareizi: Surdotulkošana – tilts, kas savieno divas pasaules

3. solis. Lai noformējums piesaista skatienu

Būtiski, lai bloga ieraksta teksts ir pietiekami pārskatāms un nav kā viena bezveidīga, masīva rindkopa. Vislabāk tekstu ir sadalīt, izveidojot tam apakšvirsrakstus, iekļaujot tēmas ievadu, galveno iztirzājuma daļu un nobeigumu. Vēlams akcentēt svaigāko informāciju, veikt dažādas atzīmes vai atkāpes.

4. solis. Izmantojiet vizualizācijas

Kā papildu rīku noformējumam un teksta sadalīšanai ieteicams izmanot vizualizācijas – attēlus, fotogrāfijas, kartes, shēmas, infografikas utt., –, kas uzreiz piesaista lasītājus, jo zināms, ka smadzenes vizuālu saturu uztver un apstrādā pirms teksta. Tādējādi atbilstošu (arī kvalitatīvu) vizualizāciju izmantošana blogā ir tikai ieguvums, jo tās var palīdzēt lasītājiem labāk izprast ieraksta būtību un sarežģītas tēmas. Ļoti populāri ir izmanot savas veidotās vizualizācijas, kas bloga ierakstam piešķir papildu oriģinalitāti. Vēlams vizualizācijām izdomāt pārdomātus parakstus – šādi var veidoties interesanta intertekstualitāte[1]

5. solis. Kā un cik daudz rakstīt

Pirmajiem pāris teikumiem ir jābūt ar “āķi”, lai, tos izlasot, gribas turpināt. Un jo vairāk emociju un personīgo pieredzi atklāsiet blogā (arī izzinošā), jo aizraujošāks tas būs lasītājiem. Ņemot vērā savu auditoriju, izvēlieties tai piemērotu valodu. Vēlams nelietot sarežģītus terminus (ja vien nerakstāt kādu specifisku nozares blogu), daudz svešvārdu, liekvārdību, okazionālismu[2] un garus teikumus “lapas” garumā. Tas traucēs lasītājiem uztvert domu. Slengu[3] bloga tekstos var lietot; tā daudzums ir katra autora paša ieskatā. Vēlams izvairīties no vienkāršrunas vārdiem[4], jo to lietošana var radīt nevēlamu priekšstatu par autoru. Cik vien iespējams, blogojiet bez ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdām. Vienmēr labs palīgs kļūdu izķeršanā ir poga F7 uz tastatūras, ar kuru atveras gramatikas funkcija datorā. Bloga ieraksta vislabākais garums – no pus A 4 lapas līdz A 4 lapai datorrakstā, jo lasītāji mīl emuārus, nevis memuārus.

 

Lai veiksmīga blogošana jeb emuāru rakstīšana!

 

[1] intertekstualitāte ‘attiecības, kādas var pastāvēt starp kādu tekstu un citiem tekstiem, piem., alūzija, parodija, imitācija u. c. transformācijas’: https://tezaurs.lv/intertekstualit%C4%81te

[2] okazionālisms ‘jauns vārds vai valodas vienība, ko parasti veidojis viens autors, lai to izmatotu tikai vienā tekstā’: https://enciklopedija.lv/skirklis/30401-okazion%C4%81lisms,-trops

[3] slengs ‘īpašs valodas paveids, ko savā starpā lieto kādas sociālas grupas pārstāvji’: https://tezaurs.lv/slengs:1

[4] vienkāršrunas vārds ‘ir vārds, ko lieto neliterārajā sarunvalodā un kas liecina par nekoptu runu, nevērīgu attieksmi pret vārdu izvēli un izrunu’: https://tezaurs.lv/mwe:356413